Evropski lideri osuđuju carine Donalda Trampa kao “suštinski pogrešne” i navode da one stvaraju “ogromne poteškoće za Evropu”, te pozivaju na hitne pregovore kako bi se spriječio sveobuhvatni trgovinski rat. Francuski predsjednik, Emanuel Makron, izjavio je da je Trumpova odluka o uvođenju carina “brutalna i neosnovana” te je, čini se, pozvao na suspendovanje francuskih investicija u SAD dok se situacija oko carina ne razjasni.
“Ništa nije isključeno. Svi elementi su na stolu“, rekao je, sugerišući mjere protiv američkog tehnološkog sektora “odakle Sjedinjene Države enormno profitiraju od Evrope“.
Premijer Španije, Pedro Sančez, oštro je kritikovao Trampove “protektorske” carine na proizvode EU, navodeći da one djeluju “suprotno interesima miliona građana na ovoj strani Atlantika i u SAD, čiji će se, nažalost, poslovi i kupovna moć negativno osjetiti zbog tih mjera“.
U snažnoj i prkosnoj izjavi u Madridu u četvrtak ujutru, Sančez je rekao da američka administracija ne pravi razliku između prijatelja i neprijatelja.
Sančez je opisao carine kao “neviđen” i “jednostrani” američki napad na Evropu, te dodao: “Povratak na protekcionizam 19. vijeka nije pametan način za rješavanje izazova 21. vijeka“.
Odlazeći kancelar Njemačke, Olaf Šolc, rekao je da je Trampova odluka “suštinski pogrešna” i “napad na trgovinski sistem koji je stvorio prosperitet širom svijeta, što je samo po sebi američko učinak“.
Premijer Francuske, Francois Bajrou, izjavio je da su carine “ogromna poteškoća za Evropu” i “katastrofa za Sjedinjene Države i američke građane“.
Predsjednica Evropske komisije, Ursula von der Lejen, opisala je carine kao “veliki udarac po svjetsku ekonomiju” s „”užasnim” posljedicama za milione ljudi. Rekla je da je EU spremna odgovoriti, ali je pozvala Trampa da pređe iz konfrontacije u pregovore”.
Očekuje se da će EU sredinom aprila najaviti odmazdane carine na američke potrošačke i industrijske proizvode – vjerojatno uključujući simbolične proizvode poput soka od naranže, plavih farmerki i motocikala Harley-Davidson – kao odgovor na carine na čelik i aluminijum koje je prethodno najavio Tramp.
Blok još nije odgovorio na 25 odsto carine na EU automobile koje su stupile na snagu 3. aprila, niti na najnoviji krug uzajamnih carina najavljenih na Trumpov tzv. “dan oslobođenja”, koji su visoki političari u Evropskom parlamentu nazvali “dan inflacije” i “dan ogorčenosti”.