Za razliku od ambasadorke Srbije u Mađarskoj Aleksandre Đurović koja je srpske studente „dočekala“ u Budimpešti tako što je spustila roletne na ambasadi zabranila da bilo ko od diplomata Srbije proviri napolje ili podrži studente gradonačelnik Budimpešte Gergelj Karačonj pokazao je, prije svega, vaspitanje dočekavši studente bicikliste na Trgu heroja juče u Budimpešti.
Kako je Karačonj rekao, u Mađarskoj dosta ljudi podržava srpske studente i jako su srećni što dolaze.
Na pitanje koliko su u Mađarskoj upoznati sa situacijom u Srbiji i razloga zbog koje srpski studenti biciklima idu do Strazbura, on kaže da dosta dobro znaju šta se dešava.
„Malo je ovdje drugačije pošto je Mađarska u Evropskoj uniji. Pošto su srpska i mađarska vlada u nekom paktu takođe trebalo bi i mađarske i srpske demokrate da budu u nekom paktu“, navodi prvi čovjek mađarske prijestonice.
Ko je Gergelj Karačonj?
Karačonj je po struci politikolog, koji je do 2010. godine karijeru gradio istražujući javno mnjenje u firmi “Media”.
Politički se aktivirao u novoosnovanoj stranci „Politika može biti drugačija” (LMP) 2009. godine, i naredne godine napustio svoju dotadašnju karijeru da bi bio poslanik.
Četiri godine je proveo u mađarskom parlamentu, a potom je bio na čelu XIV distrikta Budimpešte.
Praktično cijela opozicija je 2019. stala je iza njega kao jedinog kandidata za gradonačelnika Budimpešte, što se pokazalo kao odlična taktika.
Opozicija je nastupila tako složno da je čak i ultradesničaski Jobik, koji je odbio da podrži Karačonja, odlučio da ne imenuje svog kandidata da bi svi opozicioni glasovi otišli na jedno mjesto.
Karačonj je tako potukao kandidata vladajuće stranke Fides Ištvana Tarlosa, pobjeda koja je i premijera Viktora Orbana šokirala, pisao je BBC. Bio je to prvi poraz Fidesa od 2006.
Na inicijativu Karačonija, gradonačelnici glavnih gradova sve četiri zemlje Višegradske grupe potpisali su Pakt o slobodnim gradovima u Budimpešti u decembru 2019.
Pakt promoviše „zajedničke vrijednosti slobode, ljudskog dostojanstva, demokratije, jednakosti, vladavine prava, socijalne pravde, tolerancije i kulturne raznolikosti“.
Međunarodnu popularnost je stekao 2021. godine, kada je četiri ulice u Budimpešti preimenovao u „Ulicu slobodnog Hong Konga“, „Ulicu Ujgurskih mučenika“, „Ulicu Dalaj Lame“ i „Ulicu poglavara Si Šiguanga“ u znak protesta zbog izbora mađarske vlade da otvori ogranak kineskog Univerziteta Fudan u Budimpešti što su Karačonj i hiljade mađarskih građana koji su protestovali protiv otvaranja kineskog univerziteta smatrali kao znak prekomjerne ekspanzije kineskog uticaja u Mađarskoj.
Karačonj je tokom svog mandata nazivao Budimpeštu „republikom“ i „ostrvom slobode“.
On je tvrdio da je vlada Fidesa objavila rat zbog njihovog poraza na izborima 2019.
Karačonj je naglasio da je, pored pandemije kovid-19 i globalne energetske krize, Vlada Fidesa u mandatu 2019–2024. oduzela Budimpešti mnoga ovlašćenja i finansijska sredstva isključivo iz političkih interesa, zbog čega je gradski budžet bio nestabilan, pa je realizacija mnogih projekata odložena ili postala nemoguća.
Obrazovao se na državnom univerzitetu ELTE. U junu će napuniti 50 godina. Oženjen je i ima jedno dijete.