Poslanici crnogorske Skupštine usvojili su Predlog odluke o donošenju Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine.
Glasalo je 50 poslanika od kojih su 42 bila za, osam protiv, dok uzdržanih nije bilo. Protiv su bili poslanici DPS-a.
Prije glasanja poslanik DPS-a Mihailo Anđušić je upozorio da je Agencija za zaštitu životne sredine donijela rješenje kojim se nalaže Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, da prihvati primjedbe i izvještaj o strateškoj procjeni uticaja na Prostorni plan.
“Ovo znači da Ministarstvo shodno ovom rješenju, Prostorni plan mora vratiti na doradu da bi se uvažile primjedbe koje jasno ukazuju na manjkavosti dokumenta. Ovo je jedan od dokaza da je plan poslat prečac, da su poslanici imali sedam dana da se upoznaju sa dokumentom od 500 strana, koji je pretrpio ozbiljne izmjene nakon završene javne rasprave”, kazao je Anđušić.
On je predložio da se glasanje odloži.
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić je kazao da su završili raspravu o ovoj tački te da će se izjasniti, dok će ta situacija naknadno riješiti.
“Skupština je starija od Vlade, Ministarstva i Agencije, a mi smo predstavnici naroda koji će se izjasniti po sopstvenom stavu i mišljenju – jer su nam građani dali to pravo”, naglasio je Mandić.
Podsjetimo, poslanici su juče šest sati raspravljali o Prostornom planu. Za vlast je taj dokument realan i pozitivan, kao i da obezbjeđuje održiv razvoj, dok je opozicija iznosila brojne konkretne kritike, tvrdeći da je riječ o dokumentu koji je urađen nekvalitetno i netransparetno.
Osim toga poslanici su danas usvojili Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju, Predlog zakona o akvakulturi, Predlog zakona o morskom ribarstvu i Predlog zakona o strukturnim mjerama i državnoj pomoći u ribarstvu i akvakulturi.
Ministarstvo: “Prostorni plan postavlja jasne smjernice za buduće investicije
Danas je Skupština donijela Prostorni plan Crne Gore do 2040. godine – ovaj krovni dokument prostornog planiranja postavlja dugoročne razvojne okvire, definiše prostorne kategorije i strateške prioritete, te predstavlja temelj za održiv, inkluzivan i uravnotežen razvoj naše države, saopšteno je iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.
“Važno je istaći da Prostorni plan Crne Gore, kao strateški dokument, najvažniji nakon Ustava Crne Gore, postavlja jasne smjernice za sve buduće investicije i prostorne intervencije, ali ne nameće konkretne građevinske projekte niti specifične lokacije—takve odluke ostaju u nadležnosti opština koje, kroz svoje prostorno-urbanističke planove, donose konačne urbanističke i građevinske odluke. Na taj način čuvamo autonomiju lokalnih samouprava, uz obaveznu usklađenost sa nacionalnim smjernicama”, navodi se u saopštenje.
Prostorni plan, kako ističu, funkcioniše van svakodnevnih političkih rasprava i kratkoročnih interesa.
“Njegova svrha jeste da, bez obzira na promjene vlasti, obezbijedi kontinuitet, stabilnost, te predvidivo i odgovorno korišćenje prostora u naredne dvije decenije. Tim iskusnih stručnjaka, predvođen rukovoditeljkom izrade plana, gospođom Svetlanom Jovanović, uprkos čestim smjenama vlasti u proteklih pet godina, izradio je plan po najvišim profesionalnim standardama i na bazi svih neophodnih analiza i konsultacija”, navode iz Ministarstva.
Ministarstvo, ističe se, daje punu podršku ovom strateškom dokumentu i posvećeno je njegovoj dosljednoj implementaciji.
“Pozivamo lokalne samouprave da u najkraćem roku usklade svoja planska dokumenta, građevinske investitore da poštuju državne smjernice, te građane i stručnu javnost da aktivno prate i učestvuju u realizaciji projektnih aktivnosti”, zaključuje se u saopštenju.