U Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari obavljene su posljednje pripreme za ukop sedam žrtava genocida koje će danas biti sahranjene, čime će broj ukopanih u Memorijalnom centru biti 6.751.
U Potočarima se danas obilježava 30. godišnjica genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a” Srebrenica. Snage Vojske Republike Srpske (VRS) su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile oko 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini.
Za taj genocid do sada osuđeno 47 osoba na više od 700 godina zatvora.
Radovan Karadžić, prvi predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), osuđen je u Hagu pravosnažno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.
Na doživotnu kaznu na istom sudu za genocid je osuđen i glavni komandant VRS-a Ratko Mladić.
Osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba (GŠ) Vojske Republike Srpske (VRS), Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik sigurnosti Drinskog korpusa VRS-a.
Izneseni tabuti
Tabuti sa posmrtnim ostacima izneseni su na musalu Memorijalnog centra u četvrtak kasno poslijepodne.
Oko 8.000 učesnika Marša mira stiglo je u Potočare pješačeći tri dana oko 100 kilometara u suprotnom smjeru od onoga kojim su se u julu 1995. godine hiljade bošnjačkih muškaraca i dječaka pokušavale probiti do slobodne teritorije u Tuzli.
U koloni su se i ove godine nalazili preživjeli iz Marša smrti, ali i učesnici iz cijelog svijeta.
I učesnici ultra maratona, motomaratona, biciklističkog i quad maratona iz cijele Bosne i Hercegovine, regije i Evrope stigli su u Memorijalni centar kasno u četvrtak.
Ultramaratonci prešli su 227 kilometara od Vukovara do Srebrenice kako bi u Potočarima odali počast žrtvama i poslali poruku da se nikada i nikome ne desi ono što se desilo u Srebrenici.
Ovogodišnji 14. moto maraton Srebrenica bio je rekordan po broju motociklista iz Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Austrije, Njemačke, Italije, Sjeverne Makedonije, Švedske, Švicarske, Turske. Iz Srbije su maratonci iz gradova Tutin, Novi Pazar i Sjenica.
Moto maraton je krenuo 9. jula iz Bihaća, a učesnici su vozili preko Ključa, Travnika, Sarajeva te do Potočara. Prešli su skoro 500 kilometara.
U Potočare su stigli i učesnici Biciklističkog maratona Goražde – Srebrenica te goraždanski maratonci.
Šestu godinu zaredom, u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari danas su dodijeljene i novinarske nagrade “Nino Ćatić”.
Zločinci i kazne
Tokom jula 1995. godine u genocidu su ubijena najmanje 8.372 bošnjačka muškarca i dječaka.
Ratko Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske, osuđen je na doživotnu kaznu zatvora pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju zbog genocida i zločina protiv čovječnosti počinjenih tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
Istu kaznu – doživotni zatvor – 2019. godine dobio je i Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske.
Osim Karadžića i Mladića, još tri osobe su u Hagu pravosnažno osuđene na doživotnu robiju zbog učešća u genocidu u Srebrenici.
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari dosad je ukopano 6.765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava smiraj našlo u mjesnim mezarjima po odluci članova porodica.
Oko 1000 žrtava još se vode kao nestale.